Nationala de fotbal a Romaniei, subiect de bancuri

images

Nationala Romaniei ajunge din ce in ce mai rar la un turneu final. Evident, a devenit subiect de bancuri pentru microbistii romani.

● Mare tragedie. După un oribil accident rutier întreaga echipă de fotbal a României, care se afla într-un autocar, ajunge în faţa porţii raiului.

– Doamne, zice Sfântul Petru, eu zic să-i primim pe toţi.

– Eu cred că glumeşti, i-am auzit mereu înjurând.

– Au înjurat, Doamne, dar nu au bătut pe nimeni.

● Cineva bate la porţile Raiului. Sfântul Petru deschide şi vede un jucător de fotbal.

– Tu cine eşti?

– Sunt jucător în naţionala României.

– Şi cum de ai nimerit poarta?

● În cadrul unei conferinţe de presă, selecţionerul României, Victor Piţurcă este întrebat cum este posibil ca echipa naţională să mănânce bătaie în condiţiile în care a spus că este foarte pregătit, acesta a răspuns:

– Am avut un plan foarte bun, dar adversarii ne-au surprins. Erau 11 jucători greci pe teren.

● Antrenorul Olandei îşi anunţă jucătorii că au meci contra României. Nimeni n-are chef. La un moment dat, portarul Van der Saar zice:

– Băieţi, uite ce zic eu: joc eu singur contra României şi voi mergeţi într-un club, ok?

Toţi sunt de acord. La un moment dat aprind televizorul şi ce văd: 1-0 pentru Olanda, gol Van der Saar în minutul 5.

Toţi veseli, sting televizorul şi se pun iar pe băute. La capătul celor 90 de minute aprind din nou televizorul şi …: România – Olanda 1-1, gol Marica, în minutul 90.

Dau fuga toţi la stadion să îl felicite şi în vestiar îl găsesc pe Van der Saar, disperat, cu capul în mâini.

– Ce s-a întâmplat Van der Saar?

– Băieţi, îmi pare sincer rău, am fost eliminat în minutul 6.

images

● Si totusi, pentru ca Nationala Romaniei sa mai castige un meci s-a elaborat un regulament special ce cuprinde urmatoarele:

-Pentru a exista un deplin echilibru in teren, noi vom juca 18 si vom avea dreptul la 6 schimbari.

-Jucatorii nostri se vor echipa la fel ca adversarii, derutindu-i complet. Totodata, vom avea, din start justificari pentru pasele gresite date la adversar.

-Atingerea mingii cu mina, capul sau piciorul de catre jucatorii echipei adverse va fi considerata hent si se va sanctiona ca atare.

-Pentru noi nu va exista notiunea hent, iar mingea va fi prevazuta cu minere pentru a facilita driblingurile cu mina.

-Portarul nostru va purta un echipament larg in care sa incapa si rezerva sa, astfel incit unul va apara o parte a portii, celalalt alta.

-Portarul lor, pe tot timpul partidei, va apara intr-un picior, cu o mina la spate si legat la ochi.

-Formatia noastra va juca studiatul sistem „care pe care”, contracarindu-l pe al lor: ” Baga-l pe fazan la mijloc.”

-Adversarilor nostri la trei goluri inscrise li se va marca un punct pe tabela de scor, noua nu se va socoti gol dupa fiecare doua auturi si doua faulturi realizate.

-Fiecare gol marcat de adversarii nostri va fi sanctionat cu cartonas rosu, si se va solda cu eliminarea autorului din teren.

-Daca va fi cazul, vom executa lovitura de 11 metri, de la 4 metri, iar portarul lor va apara stind in miini, in afara cadrului portii.

-Arbitrul de centru va urmari cu atentie jocul, astfel incit, la trei pase consecutive legate de adversar va fluiera joc pasiv, acordindu-ne lovitura libera directa de la 16 metri.

-Loviturile libere, directe sau indirecte, le vom executa fara zid, faza in care jucatorii de cimp ai echipei adverse vor sta aliniati pe linia de centru a terenului, urmarind frumusetea fazei si strigind portarului lor diferite expresii de incurajare, dupa bunul lor plac.

-In minutul 90, arbitrul principal ne acorda o lovitura de pedeapsa, pe care, pentru siguranta, o va executa tot el. Lovitura se va repeta pina va inscrie.

Deci, numai asa vom avea siguranta ca si nationala noastra va castiga, in sfarsit, un meci.
Sursa: Realitatea.Net